Jazz w Siedlcach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

15 października 2021

"Jazz Standards’ Festival miał być imprezą przybliżającą siedleckiej publiczności pełne spectrum muzyki jazzowej. Dlatego też przyjęto formułę edukacyjną, polegającą na prezentacji trzech podstawowych stylów: jazzu tradycyjnego, epoki swingu i tzw. straight ahead, czyli nurtu głównego będącego podstawą rozwojową jazzu nowoczesnego.

Standardy jazzowe od zawsze były inspiracją do twórczych poszukiwań, stanowiły swoiste abecadło i korzenie tej muzyki. Wykonywane w niezliczonych aranżacjach przez największych światowych wykonawców stały się źródłem i kanwą twórczości dla całych pokoleń jazzmanów. Nie było lepszych przykładów, aby osiągnąć zamierzony cel Festiwalu. Warunkiem sukcesu było zapewnienie wykonawców o najwyższym  poziomie artystycznym – stąd na festiwalowej estradzie pojawiła się niemal cała czołówka polskich muzyków tego nurtu, a wkrótce wiele gwiazd jazzu z USA i Europy. Pieczołowita dbałość o wysoki poziom artystyczny sprawiła, że Jazz Standards’ Festival zyskał sobie nie tylko uznanie lokalnej publiczności, ale także  należną mu markę na rynku krajowym. Wtedy to zrodził się pomysł zorganizowania równolegle z festiwalem konkursu dla młodych jazzmanów, który cieszył się niesłabnącym powodzeniem, a jego laureaci zajmują dziś czołowe miejsca w ankietach „Jazz Forum” i są liderami wielu czołowych polskich zespołów.

Dwadzieścia dwie edycje Festiwalu to 58 koncertów, 56 jam sessions,  219 zespołów z udziałem ponad 900 muzyków krajowych i 120  zagranicznych, to 700 godzin obcowania z Wielką Sztuką, niezliczona ilość przeżyć i wzruszeń dla ponad 12 tys. widzów". - wspomina siedlecki jazzman Maciej Dziekoński.

Pamięć o tych wydarzeniach utrwala prezentowana wystawa materiałów archiwalnych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-15
Data publikacji:2021-10-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3113