Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Relacje z I Siedleckich Spotkań Archiwoznawczych

Relacje z I Siedleckich Spotkań Archiwoznawczych

20 listopada 2017

W dniach 16-17 listopada 2017 roku odbyła się pierwsza konferencja naukowa z cyklu Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami i obejrzenia zdjęć z obrad sekcji, które odbywały się w naszym Archiwum.

Czytaj więcej o: Relacje z I Siedleckich Spotkań Archiwoznawczych

INFORMACJA

7 listopada 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach  informuje, że w dniu 16 listopada ( czwartek) Czytelnia  będzie  nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

I Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze

12 października 2017


Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt. Archiwa i zbiory nieznane, zapomniane, niechciane.

 

 

 

Czytaj więcej o: I Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze
Przejdź do - Fotorelacja z wystawy "100 lat odrodzonego sądownictwa w Siedlcach"

Fotorelacja z wystawy "100 lat odrodzonego sądownictwa w Siedlcach"

25 września 2017

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy "100 lat odrodzonego sądownictwa w Siedlcach" która swoje otwarcie miała 14 września 2017 w Archiwum Państwowym w Siedlcach.

Wystawa "100 lat odrodzonego sądownictwa w Siedlcach"

12 września 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza na wystawę “100 lat odrodzonego sądownictwa w Siedlcach”.

Wystawa przypomina niezwykle ważne w dziejach miasta i regionu wydarzenie z 1 września 1917 r. Było nim utworzenie w Siedlcach sądu, będącego niejako protoplastą Sądu Okręgowego w Siedlcach. Mimo że toczyła się jeszcze I wojna światowa, to utworzony w Siedlcach sąd był sądem polskim - z językiem polskim i polskimi sędziami. Utworzenie tego sądu wpisuje się w proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości, zaś setna rocznica tamtych wydarzeń jest dobrą okazją, żeby ten proces i ludzi z nim związanych pokazać. Na wystawie prezentowane są materiały ze zbiorów archiwów państwowych, archiwów sądów i osób prywatnych  - dokumenty i fotografie obrazujące bogate tradycje sądownicze Siedlec.  

Otwarcie wystawy 14 września wpisuje się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Wystawa będzie czynna do końca 2017 roku.

KLIKAJĄC PONIŻEJ MOŻNA OBRZEJRZEĆ PLAKATY Z WYSTAWY

 

INFORMACJA

7 sierpnia 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach uprzejmie informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 9 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w 2017 r. dla pracowników urzędów administracji rządowej, dzień 14 sierpnia (poniedziałek) ustala się dniem wolnym  od pracy,  natomiast 9 września (sobota) Czytelnia  Archiwum  Państwowego  w Siedlcach  czynna będzie dla  użytkowników  w godzinach 8.30 - 15.00

Aktualizacja serwisu szukajwarchiwach.pl

17 lipca 2017

W lipcu na portalu www.szukajwarchiwach.pl zostały udostępnione kolejne skany dokumentów archiwalnych. Obecnie łączna liczba skanów na portalu to 25 828 446.

Z zasobu siedleckiego Archiwum na portalu pojawiło się ponad 69 tys. nowych  skanów z 21 zespołów, głównie akt stanu cywilnego oraz akt hipotecznych.

Zachęcamy do korzystania ze zdigitalizowanych zasobów.

Pełna lista skanów siedleckiego Archiwum w linku www.szukajwarchiwach.pl

Przejdź do - KONKURS EDUKACYJNY„ Z RODZINNEJ SZUFLADY”

KONKURS EDUKACYJNY„ Z RODZINNEJ SZUFLADY”

7 czerwca 2017

 

Konkurs edukacyjny „Z rodzinnej szuflady” przeznaczony był dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, uczniów szkół średnich i ponadgimnazjalnych. Jego organizatorem było Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz Fundacja Rozwoju Badań Regionalnych Sigillum. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką plastyczną lub multimedialną pracy ilustrującej lub dokumentującej historię rodziny. Konkurs miał na celu zachęcenie jego uczestników do poznania przeszłości swoich przodków oraz dziejów dużej i małej ojczyzny z perspektywy losów rodziny. Pozwolił także na utrwalenie w rodzinie pamięci o przodkach i zachęcał do gromadzenia rodzinnych pamiątek oraz odpowiedniej dbałości o rodzinne fotografie i dokumenty.
Na konkurs nadesłano 109 prac z 23 szkół, tj. 12 szkół podstawowych oraz 11 gimnazjów. Prace nadesłali uczniowie szkół podstawowych m.in. z Siedlec, Kotunia, Białk, Grali Dąbrowizny, Strzały, Dąbrówki Stany, Łukowa i Mrozów oraz gimnazjów z Siedlec, Strzały, Skórca, Białk, Mińska Mazowieckiego, Mrozów, Olszanki oraz Sokołowa Podlaskiego. Konkurs miał rangę wojewódzką. Nadesłano 87 prac plastycznych (w tym 4 komiksy) oraz 3 prace przestrzenne, 6 albumów, 1 reportaż radiowy oraz 1 film i 11 pokazów multimedialnych.
31 maja jury w składzie historyk sztuki Dorota Pikula, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, radca prawny Bogusław Niemirka z Polskiej Akademii Nauk, artysta malarz prof. dr hab. Tomasz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, historyk dr Witold Bobryk oraz genealog i regionalista Zbigniew Wąsowski – dokonało oceny prac.
Ze względu na formę nadesłanych prac oceny dokonano w następujących kategoriach: praca plastyczna, praca przestrzenna, praca multimedialna, film, reportaż radiowy, album, anegdota. Prace oceniono w ramach poszczególnych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Ze szkoły podstawowej nadesłano 89 prac:
Z klasy II 17 prac (3 prace nagrodzono, przyznano 1 miejsce w kategorii Album oraz dyrektor Archiwum przyznał 13 wyróżnień).
Z klasy III 12 prac (2 prace nagrodzono oraz 1 wyróżniono).
Z klasy IV 15 prac (3 prace nagrodzono, 2 wyróżniono oraz przyznano nagrodę główną).
Z klasy V 11 prac ( 2 prace nagrodzono).
Z klasy VI 34 prace (4 prace wyróżniono ).

​ Z gimnazjum nadesłano 20 prac:
​ Z klasy I 8 prac(1 nagrodzono, 1 wyróżniono).
​ Z klasy II 2 prace (2 nagrodzono).
​ Z klasy III 10 prac (2 nagrodzono, 1 wyróżniono oraz przyznano II miejsce).

Jury przyznało 15 równorzędnych nagród oraz 9 równorzędnych wyróżnień. Ponadto w kategorii Praca przestrzenna przyznano nagrodę główną oraz w kategorii Praca multimedialna i Album miejsce I i II.

Oprócz prac nagrodzonych i wyróżnionych przez Jury, Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach przyznał wyróżnienia dla 13 autorów prac. Łącznie  nagrodzono i wyróżniono 42 prace.

​ Uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie pokonkursowej wystawy nastąpi 9 czerwca  2017 r o godzinie 11 w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach podczas Międzynarodowego Dnia Archiwów.

INFORMACJA

6 czerwca 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach uprzejmie informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 9 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w 2017 r. dla pracowników urzędów administracji rządowej, dzień 16 czerwca ustala się dniem wolnym  od pracy,   natomiast 24 czerwca Czytelnia  Archiwum  Państwowego  w Siedlcach  czynna będzie dla  użytkowników  w godzinach 8.30 - 15.00

Archiwum Państwowe w Siedlcach informuje, że z powodu prac remontowych w lipcu Czytelnia będzie nieczynna.

22 maja 2017

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-24
Data publikacji:2015-05-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:9837